Wstęp

PROGRAM "AKADEMIA BEZPIECZNEGO PUCHATKA"

Uprzejmie informujemy, że program "Akademia Bezpiecznego Puchatka" w roku szkolnym 2016/2017 został zakończony Ogólnopolskim Testem Bezpieczeństwa. Odnośnie nowej edycji programu będziemy Państwa informować na początku sierpnia 2017r.

Życzymy udanego wypoczynku.

Zespół Programu

WYSTARTOWAŁ OGÓLNOPOLSKI TEST WIEDZY O BEZPIECZEŃSTWIE 2016 - zapraszamy dzieci w całej Polsce do sprawdzenia wiedzy na temat bezpieczeństwa!

Już po raz piąty najmłodsi z całej Polski wezmą udział w Ogólnopolskim Teście Wiedzy o Bezpieczeństwie. Już od października najmłodsi uczniowie szkół podstawowych zmierzą się z pytaniami dotyczącymi bezpieczeństwa w różnych sytuacjach, z którymi dzieci mogą spotkać się na co dzień. DO UDZIAŁU W TEŚCIE ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ UCZNIÓW DRUGICH KLAS, A TAKŻE WSZYSTKIE DZIECI, KTÓRE CHCĄ SPRAWDZIĆ SWOJĄ WIEDZĘ DOTYCZĄCĄ BEZPIECZEŃSTWA. Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa to pierwsza w Polsce inicjatywa sprawdzająca na tak ogromną skalę wiedzę maluchów w zakresie bezpieczeństwa. Test realizowany jest w ramach VIII edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Akademia Bezpiecznego Puchatka”, organizowanego przez firmę Maspex, we współpracy z Biurem Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Akcja uzyskała patronat honorowy Komendanta Głównego Policji oraz  Kuratoriów Oświaty w Polsce.

W ramach Testu, dzieci odpowiedzą na 15 pytań dotyczących bezpieczeństwa, udostępnionych online na stronie internetowej www.akademiapuchatka.pl/nauczyciele. Pytania mają formę pisemną oraz obrazkową. Do każdego z nich przygotowano trzy warianty odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa. Głównym celem Ogólnopolskiego Testu Wiedzy o Bezpieczeństwie jest podsumowanie, utrwalenie i sprawdzenie wiedzy, dotyczącej bezpieczeństwa w każdej sytuacji, z jaką maluch może się spotkać.

Ogólnopolski Test Wiedzy o Bezpieczeństwie z dziećmi mogą rozwiązywać także rodzice i opiekunowie. Aby wziąć w nim udział wystarczy do 16 grudnia 2016 r. odwiedzić stronę internetową www.akademiapuchatka.pl/nauczyciele i wypełnić krótki formularz. Jeśli placówka, do której uczęszcza dziecko nie widnieje w rozwijanej liście dostępnych szkół, prosimy o wybór najbliższej szkoły z regionu. Do rozwiązywania Testu zachęcamy wszystkich, dla których bezpieczeństwo dzieci jest priorytetem. Po zakończeniu sprawdzianu, każdy uczestnik otrzymuje informację, jaki wynik uzyskał, może także zweryfikować, gdzie i dlaczego popełnił błąd oraz jaka jest poprawna odpowiedź na dane pytanie.

„Akademia Bezpiecznego Puchatka” to ogólnopolski program edukacyjny, który wpisuje się w szczytną inicjatywę poprawienia bezpieczeństwa najmłodszych uczniów szkół podstawowych. W ramach programu przekazujemy Państwu materiały edukacyjne wraz ze scenariuszami lekcyjnymi, które zostały opracowane przez nauczycieli – metodyków przy współpracy ze specjalistami z Biura Prewencji i Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Przygotowany folder ma pomóc w przekazaniu dzieciom niezbędnej wiedzy o tym, jak być bezpiecznym na drodze, w szkole, w domu, w czasie zabawy i korzystania z Internetu. Dodatkowo  program został rozbudowany o treści związane z przydatną dla dzieci tematyką efektywnego zapamiętywania, treningu koncentracji, nauki selekcji informacji i rozwijania kreatywności. Zachęcamy do korzystania z materiałów edukacyjnych „Akademii Bezpiecznego Puchatka”, których elektroniczną wersję już wkrótce będziecie mogli Państwo pobrać na tej stronie. W materiałach do pobrania znajdziecie Państwo również elektroniczną wersję książeczki edukacyjnej dla dzieci z interesującymi grami i zabawami, a także broszurę informacyjną z poradami, którą przygotowaliśmy do przekazania rodzicom.

Edukacja dzieci w zakresie bezpieczeństwa jest zadaniem długofalowym i wymagającym dużego zaangażowania ze strony rodziców, jak i nauczycieli. Mamy nadzieję, że dzięki tej akcji uda nam się wspólnie wykonać kolejny, duży krok w kierunku zapewnienia naszym dzieciom bezpieczeństwa.