We wrześniu startuje X edycja Akademii Bezpiecznego Puchatka.

 

Zapisy rozpoczną się w drugiej połowie sierpnia. 

 

Zachęcamy do śledzenia aktualności na stronie.

 

 

 

 

100 000 uczestników Ogólnopolskiego Testu Bezpieczeństwa!

 

 

100 000 dzieci, z blisko 7 000 szkół podstawowych w całej Polsce, wzięło udział w Ogólnopolskim Teście Bezpieczeństwa organizowanym w ramach programu edukacyjnego Akademia Bezpiecznego Puchatka. Test sprawdza i utrwala wiedzę dzieci z zakresu szeroko pojętego bezpieczeństwa. Wyniki tegorocznej edycji Testu pokazują, że dzieci przyswoiły ogólną wiedzę na temat zachowania w niebezpiecznych sytuacjach i udowodniły, że jest ona na wysokim poziomie. Jednak znalazły się pytania, które budziły wątpliwości. Dlatego dalsza edukacja najmłodszych w zakresie bezpieczeństwa jest bardzo istotna.

 

 

Jak co roku Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa, organizowany w ramach programu Akademia Bezpiecznego Puchatka, którego patronami są Komendant Główny Policji oraz Kuratoria Oświaty, cieszył się ogromnym zainteresowaniem. 100 000 dzieci z całej Polski wzięło w nim udział, sprawdzając wiedzę zdobytą wcześniej podczas specjalnych zajęć Akademii poświęconych tematyce bezpieczeństwa i odpowiadając w ramach Testu na 15 pytań.  Weryfikowana była wiedza z obszaru prawidłowego zachowania na drodze – w tym jak zachowywać się prawidłowo jako pieszy, rowerzysta i pasażer w samochodzie, a także bezpiecznego korzystania z Internetu oraz kwestii związanych z pierwszą pomocą.

 

 

WYDŁUŻAMY TERMIN WIELKIEGO TESTU BEZPIECZEŃSTWA

 

W związku z trwaniem ferii zimowych i licznymi prośbami nauczycieli, postanowiliśmy wydłużyć czas trwania Ogólnopolskiego Testu Bezpieczeństwa. Będzie on dostępny w osobnej zakładce "Test Bezpieczeństwa 2017/2018", na naszej stronie internetowej do 09.02.2018 r., włącznie. 

 

 

WYSTARTOWAŁ OGÓLNOPOLSKI TEST WIEDZY O BEZPIECZEŃSTWIE 2017/2018

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w Ogólnopolskim Teście Bezpieczeństwa. Poniżej przedstawiamy Państwu krótki poradnik krok po kroku, z wszystkimi ważnymi informacjami na temat Testu oraz odpowiedziami na pytania, które mogą się pojawić. Zachęcamy do zapoznania się z nim, zanim dzieci przystąpią do wypełniania Testu.

 

Termin trwania Testu: do 31.01.2018 r.

 

Gdzie znajdę Test?

 

Test umieszczony jest na stronie www.akademiapuchatka.pl/nauczyciele, w zakładce “Test Bezpieczeństwa 2017”.

 

Z czego składa się Test?

 

Test obejmuje 15 pytań z zakresu: bezpieczeństwa w domu, w szkole i w drodze do szkoły, bezpieczeństwa w Internecie oraz pierwszej pomocy. Przygotowany został w formie pisemnej, jak i obrazkowej. Można również odsłuchać pytania, czytane przez lektora. Do każdego pytania podane są trzy warianty odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa. Po zakończeniu Testu  dzieci otrzymują informację, ile poprawnych odpowiedzi wybrały, a także mogą wrócić do wszystkich odpowiedzi, dzięki czemu mają możliwość weryfikacji obszarów, które wymagają jeszcze poprawy. Test ma nie tylko sprawdzać wiedzę, ale również uczyć.

 

JAK PRZEPROWADZIĆ TEST?

 

Wystarczy dostęp do Internetu. Test Wiedzy o Bezpieczeństwie będzie zamieszczony na www.akademiapuchatka.pl/nauczyciele. Na początku prosimy, żeby dzieci wpisały swoje imię i odszukały swoją szkołę na liście (może pomóc w tym nauczyciel lub rodzic). Po wypełnieniu formularza mogą rozpocząć samodzielnie rozwiązywać Test. Uczniowie mogą uzupełnić test w szkole, jeżeli mają Państwo możliwość skorzystania z sali komputerowej. Jeżeli nie ma możliwości przeprowadzenia Testu w szkole, prosimy o przekazanie Rodzicom, by razem z dziećmi wypełnili Test w domu oraz zweryfikowanie, czy został on wypełniony.

 

Mojej szkoły nie ma na liście rozwijanej?

 

W takiej sytuacji prosimy wpisać dane szkoły wybierając z listy rozwijanej pozycję „inne“.

 

 Zapraszamy serdecznie na www.akademiapuchatka.pl/nauczyciele

 

Życzymy wszystkim dzieciom powodzenia! 

 

Zespół Programu.

 

 

 Wystartował Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa – sprawdzamy, czy dzieci wiedzą jak zachować się w niebezpiecznych sytuacjach

 

Jak odpowiednio zachować się w drodze do szkoły, w domu, kiedy należy udzielić pierwszej pomocy i jak bezpiecznie poruszać się w Internecie? – te i inne zagadnienia zostaną sprawdzone w ramach Ogólnopolskiego Testu Bezpieczeństwa. Poprzednie edycje Testu pokazują, że na drogach dzieci radzą sobie coraz lepiej, ale jednocześnie pojawiają się trudności z odpowiedziami na niektóre pytania, na przykład te związane z poruszaniem się w Internecie. Dlatego warto sprawdzać wiedzę dzieci na temat bezpieczeństwa i poznawać obszary wymagające dalszej edukacji, aby minimalizować potencjalne zagrożenia, z którymi mogą zetknąć się najmłodsi. Test Bezpieczeństwa będzie aktywny do 31 stycznia 2018r., ale zachęcamy do jego przeprowadzenia już dziś.

 

Dlaczego warto weryfikować wiedzę dzieci?

 

– Edukacja i długotrwałe budowanie prawidłowych postaw od najmłodszych lat dają szansę na poprawę bezpieczeństwa dzieci. Dlatego zachęcamy do udziału w Teście i sprawdzenia poziomu wiedzy pierwszoklasistów na tematy związane z szeroko rozumianym bezpieczeństwem. To pozwoli na zbadanie i uświadomienie sobie na co w edukacji dzieci należy zwrócić szczególną uwagę – mówi Wioletta Krzyżanowska, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 323 w Warszawie i pedagog współpracujący z programem Akademia Bezpiecznego Puchatka.

 

W grudniu po raz kolejny odbywa się Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa sprawdzający zdobytą przez pierwszoklasistów wiedzę z zakresu bezpieczeństwa oraz  zasad udzielania pierwszej pomocy. Test organizowany jest w ramach IX edycji Programu Akademia Bezpiecznego Puchatka, którego patronami są Komendant Główny Policji oraz Kuratoria Oświaty. W zeszłorocznej edycji Testu dzieci bardzo dobrze poradziły sobie z tematyką związaną z poruszaniem się po drogach – aż 90% dzieci wiedziało, dlaczego należy stosować elementy odblaskowe, ale odpowiedzi na niektóre pytania sprawiały uczestnikom większą trudność, na przykład te związane z cyberprzestrzenią. – Co roku, materiały edukacyjne, które nauczyciele otrzymują w ramach programu, są modyfikowane, tak aby kładły nacisk na treści, które sprawiły dzieciom trudność w poprzedniej edycji Testu Bezpieczeństwa. Do tegorocznej edycji Akademii Bezpiecznego Puchatka, zgłoszonych zostało ponad 200 000 dzieci – jesteśmy ciekawi jakie wyniki uczniowie osiągną w tym roku, trzymamy mocno kciuki i życzymy powodzenia – mówi Dorota Liszka, Manager ds. Komunikacji Korporacyjnej firmy Maspex.

 

Czy twoje dziecko wie, jak radzić sobie w sytuacjach zagrożenia?

 

Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa ma atrakcyjną, multimedialną formułę, a jego treść została opracowana we współpracy z wykwalifikowanym metodykiem. Dzieci odpowiadając na 15 pytań mają 3 możliwości do wyboru. Dodatkowo istnieje możliwość skorzystania z opcji odczytu wszystkich pytań i odpowiedzi przez lektora. Co więcej po zakończeniu Testu, pojawia się wynik i można wrócić do pytania, na które dziecko odpowiedziało błędnie, dzięki czemu ma ono możliwość weryfikacji obszarów, które wymagają jeszcze poprawy. Do Testu mogą przystąpić nie tylko uczniowie ze szkół, które wzięły udział w programie Akademia Bezpiecznego Puchatka, ale także każde dziecko, które chce sprawdzić swoją wiedzę w zakresie prawidłowych zachowań w różnych sytuacjach życiowych. Aby wziąć udział, wystarczy wejść na stronę www.akademiapuchatka.pl/nauczyciele, Test znajduje się w zakładce ,,Test Bezpieczeństwa 2017/2018” i będzie aktywny do 31 stycznia 2018 roku, ale zachęcamy do jego przeprowadzenia jak najszybciej.

 
 

WYDŁUŻAMY TERMIN WIELKIEGO TESTU BEZPIECZEŃSTWA

 

 W związku z licznymi prośbami nauczycieli, postanowiliśmy wydłużyć czas jego trwania. Będzie on dostępny w osobnej zakładce, na stronie internetowej, do końca stycznia (31.01.2018 r., włącznie). 

 

Zespół Programu.

ZAKOŃCZYLIŚMY ZAPISY DO IX EDYCJI OGÓLNOPOLSKIEGO PROGRAMU EDUKACYJNEGO O CHARAKTERZE SPOŁECZNYM

"AKADEMIA BEZPIECZNEGO PUCHATKA"

REALIZOWANEJ W ROKU SZKOLNYM 2017/2018.

 

„Akademia Bezpiecznego Puchatka” to program edukacyjny o charakterze społecznym organizowany cyklicznie począwszy od roku szkolnego 2009/2010. Program „Akademia Bezpiecznego Puchatka” obejmuje corocznie swoim zasięgiem wszystkie województwa w Polsce. W projekcie każdego roku udział bierze ok. 300 000 dzieci, niemal 13 000 nauczycieli z ponad 7 000 szkół podstawowych. Do tej pory w programie wzięło udział łącznie ok. 1 750 000 dzieci. Czas trwania najbliższej, już IX edycji programu to rok szkolny 2017/2018. Sugerujemy jednakże szkołom, by główną część programu realizowały w pierwszych miesiącach nauki: wrześniu i październiku, by wprowadzać dzieci w tematykę bezpieczeństwa i zasad udzielania pierwszej pomocy już w czasie pierwszych dni w szkole.

 

Szkoły, które wyrażą chęć  przystąpienia  do programu „Akademia Bezpiecznego Puchatka” otrzymują bezpłatne materiały edukacyjne do wykorzystania w czasie zajęć (scenariusze lekcyjne, materiały ilustracyjne i dydaktyczne, w tym książeczki edukacyjne z zadaniami dla każdego ucznia). Zadaniem szkół, które biorą udział w programie, jest realizacja przygotowanych scenariuszy i wykorzystanie przesłanych materiałów do edukowania swoich podopiecznych na temat bezpieczeństwa. Po zakończeniu zajęć przeprowadzanych na podstawie materiałów „Akademia Bezpiecznego Puchatka” odbywa się Ogólnopolski Test Wiedzy o Bezpieczeństwie sprawdzający zdobytą przez Pierwszoklasistów wiedzę z zakresu bezpieczeństwa oraz  zasad udzielania pierwszej pomocy. Test zostanie przeprowadzony w grudniu. W ramach wysyłki materiałów do szkół wszystkie dzieci otrzymują specjalnie przygotowane książeczki z ćwiczeniami i zabawami, dzięki którym mogą utrwalać zdobytą w szkole wiedzę samodzielnie lub z rodzicami. Materiały tegorocznej edycji programu zostały wzbogacone o tematykę związaną z pierwszą pomocą oraz zagrożeniami wynikającymi z korzystania z Internetu. Dodatkowo przekazujemy dzieciom przydatne informacje związane z efektywnym zapamiętywaniem, treningiem koncentracji, nauki selekcji informacji i rozwijaniem kreatywności. W książeczkach umieszczona jest również specjalna broszura informacyjna dla Rodziców. Wszystkie materiały są każdego roku ocenione merytorycznie przez metodyka oraz Policję.

 

Program jest przygotowywany we współpracy z: Wydziałem ds. Nieletnich, Patologii  i Profilaktyki Biura Prewencji Komendy Głównej Policji oraz Wydziałem ds. Profilaktyki w Ruchu Drogowym Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Patronat honorowy sprawuje Komenda Główna Policji. Partnerem medialnym jest portal MiastoDzieci.pl.